Teraz jest N, 19 sierpnia 2018, 20:09

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
 Tytuł: System Steyr'a
PostNapisane: Pn, 28 listopada 2016, 21:39 
KSP JURA

Strzelectwo terenowe to nie tylko wyzwanie kondycyjne i wytrzymałość atmosferyczna na warunki pogodowe strzelca, ale jak widać na poniższych zdjęciach również wymagający test dla sprzętu.
Mój karabinek kupiłem w lutym/marcu 2013 roku - czyli przetrzymał już trzy sezony zimowe i letnie. Był rozbierany kilkakrotnie do przeglądu, ale głównie koncentrowałem się na wyczyszczeniu zbijaka i jego prowadnicy w systemie. Dzisiaj postanowiłem dodatkowo odkręcić regulator, dobrać się komory strzałowej i zaworu ze sprężynką. Zawór w porządku, komora i jej uszczelki również Ok, ale śrubki mocujące pokrywę komory i sam regulator wyglądały mało zachwycająco. Jak widać deszcz, śnieg, wilgoć, mieszkanie w piwnicy nie wpłynęło korzystnie na ich stan.

Obrazek

Wydaję się, że to był dla nich ostatni moment, żeby przywrócić ich pierwotny wygląd i funkcjonalność. Po ich renowacji dalej spełniają swoją rolę i gwarantują rozbieralność systemu przy następnym przeglądzie.

Obrazek

Jeszcze kilka słów o zbijaku. Po wyjęciu z systemu umyłem go benzyną z resztek letniego smaru, kurzu, nalotu i wytarłem na ile to możliwe suchą, bawełnianą szmatką. Wyglądał nieźle, ale nadal nie błyszczał i nie miał idealnej powierzchni. W związku z tym użyłem pasty polerskiej do renowacji lakieru samochodowego.

Obrazek

Jak widać szmatka po czyszczeniu wygląda dość opłakanie, ale zbijak błyszczy i ma gładką powierzchnię. Zgodnie z zaleceniem Witka na zimę zupełnie nie smarujemy zbijaka tylko składamy "na sucho".

Offline Zobacz profil  

Tytuł: Re: System Steyr'a
PostNapisane: Wt, 29 listopada 2016, 11:17 
KSP JURA

Ten oring chyba do wymiany, plastelina.

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: Wt, 29 listopada 2016, 14:57 
KSP JURA

Oring jeszcze zdrowy, ale fakt - obydwa zdjęcia były zrobione przed jego wyczyszczeniem i dlatego są na nim jeszcze różne "paproszki", które trochę fałszują obraz jakoby był już w rozkładzie.

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: Wt, 29 listopada 2016, 15:15 
KSP JURA

Bardziej chodzi o to ze jest odkształcony co może wskazywać ze stracił elastyczność i jest jak z plasteliny czyli po np rozciagnieciu nie wraca do wymiarów. No chyba ze fabrycznie dają taki bardzo miękki.

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: Wt, 29 listopada 2016, 15:48 
KSP JURA

Ten oring jako nowy chyba ma kształt zwykłego koła, ponieważ po wyjęciu z gniazda zaczął dążyć do przybrania figury o idealnym kształcie, jednak kilka lat przebywania w rowku o kształcie litery "O" chyba nadwyrężyło jego pamięć "kołową" i przybrał taki kształt trochę "nijaki".
Nie ma doświadczenia jak wygląda nowy. Jak kupię zestaw "serwisowy" oringów - będziemy wtedy wiedzieć więcej ;-)

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: Wt, 29 listopada 2016, 16:10 
KSP JURA

A już widzę dlaczego zapomniał swój kształt.

Offline Zobacz profil  

PostNapisane: Cz, 26 lipca 2018, 08:22 
KSP JURA

jak wyjąć zbijak ??, blokuje mi się na mechanizmie spustowym, nie udało mi się go wyjąć do tyłu, czyli przez śrubę regulacyjną

Już znalazłem jak go wyjąć.

Offline Zobacz profil  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]